koronawirus

Zamykasz placówkę z powodu koronawirusa – urlop czy przestój

Zasadniczo nie można pracownika przymusowo skierować na urlop wypoczynkowy, do którego nabył uprawienia w bieżącym roku kalendarzowym. Jeśli więc po weryfikacji list urlopowych okażę się, że pracownicy mają zaległe urlopy, to nie musimy wypłacać im ekwiwalentu za zaległy urlop, a możemy ich na niego wysłać.

telepraca

Telepraca w czasach koronawirusa – uprawnienie czy obowiązek

Rosnąca liczba potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem w Polsce postawiła wielu przedsiębiorców, w tym placówki medyczne, przed koniecznością zmiany dotychczasowego sposobu prowadzenia działalności. Jak stosować telepracę w przypadku tych stanowisk, gdzie jest to możliwe?

Zatrudnianie specjalistów w placówce medycznej

W jakim terminie ogłaszać konkursy w SPZOZ

Zatrudnienie na niektórych stanowiskach kierowniczych w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej wiąże się z koniecznością przeprowadzenia sformalizowanej procedury konkursowej. Jakie są zasady upubliczniania ogłoszenia o konkursie m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej i ustalania terminów w tym zakresie?

lekarz POZ, sport, orzekanie

Czy lekarz rodzinny będzie orzekać o zdolności do uprawiania sportu

Obciążenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązkiem wystawiania zaświadczeń o zdolności do uprawiania sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz zawodników między 21. a 23. rokiem życia przewiduje konsultowany właśnie projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Dowiedz się, jakie stanowisko w tej sprawie mają świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

lekarze się dokształcą w moblinym centrum

Lekarze dokształcą się w mobilnym centrum

Od 2020 roku lekarze dokształcą się w Mobilnym Centrum Symulacji Medycznej. Specjalistyczna naczepa pojedzie do najdalszych miejsc w Polsce. W jaki sposób podniosą swoje kompetencje w zakresie opieki nad seniorami z problemami psychicznymi, reumatologicznymi i wymagającymi opieki około zabiegowej?

Lekarze w poradni przyszpitalnej

Poradnie przyszpitalne – jakich lekarzy zatrudnić

W poradniach przyszpitalnych muszą pracować lekarze z odpowiednim doświadczeniem. Zazwyczaj powinno być ono zgodnie z profilem świadczenia gwarantowanego. Sprawdź, jak interpretować te wymagania ustawowe.

umowa na okres próbny

Kiedy zawierać umowę na okres próbny

Specyficzną formą terminowej umowy o pracę jest umowa na okres próbny. Zawiera się ją z zamiarem sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy w placówce. Sprawdź, co jest istotne przy zawieraniu tego rodzaju umowy.

lekarz stażysta, odpowiedzialność zawodowa

Jaką odpowiedzialność za procedury i świadczenia ponosi lekarz stażysta

Kończąc 6-letnie studia medyczne otrzymujesz tytuł lekarza, lecz dyplom nie uprawnia do pracy w zawodzie. Zanim zostaniesz specjalistą i rozpoczniesz karierę zawodową, odbywasz obowiązkowy staż, w trakcie którego pogłębiasz wiedzę teoretyczną oraz praktyczną w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Jak wygląda odpowiedzialność stażysty za procedury i świadczenia wykonywane podczas stażu? Oto kilka przydatnych wskazówek.

jaką dokumentację możesz udostępnić PFRON

Jaką dokumentację możesz udostępnić PFRON

Do dokumentacji medycznej zawierającej dane wrażliwe mają dostęp pacjenci, osoby przez nich upoważnione i jednostki świadczące usługi medyczne. Przepisy dają jednak możliwość wglądu do dokumentów medycznych także szerokiej grupie innych podmiotów. Czy wśród nich znajduje się PFRON?

bbedbbef3f774217759fc195b514610523559fa1-xlarge

Kiedy możesz dochodzić regresu od lekarza

Wiele przepisów wprowadza odpowiedzialność solidarną wobec pacjenta, która obciążą podmiot leczniczy i specjalistów świadczących w jego imieniu usługi medyczne. Poszkodowany pacjent często kieruje roszczenie o zadośćuczynienie albo rentę tylko przeciwko szpitalowi. Sprawdź, kiedy możesz dochodzić roszczenia regresowego od lekarza, który popełnił błąd medyczny?