zwrot kosztów za zniszczone okulary

Czy personel medyczny może domagać się zwrotu kosztów za zniszczone przez pacjenta okulary

Pacjent uderzył pielęgniarkę w twarz, zerwał jej okulary i zniszczył je w trakcie dyżuru na oddziale. Pielęgniarka w trakcie zdarzenia nie odniosła uszczerbku na zdrowiu, ale żąda zwrotu kosztów za zniszczone okulary. Czy pracodawca ma obowiązek ponieść te koszty? 

odpowiedzialność pracownicza

Pracownik wyrządził szkodę. Jakie kroki powinien podjąć menedżer placówki medycznej?

Menedżer placówki medycznej powinien poinformować pracownika, że jednym z jego podstawowych obowiązków jest sumienne i staranne wykonywanie pracy. Ponadto ma on obowiązek dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić placówkę na szkodę. Co zrobić, gdy pracownicy nie wywiązują się z tych podstawowych obowiązków?

szkolenia pracowników

Jak planować rozwój pracowników

Wiedza na temat strategii projektowania i realizacji aktywnych szkoleń uchroni menedżera ochrony zdrowia przed wyborem pozornie atrakcyjnej, lecz nieefektywnej oferty. Pozwoli mu też aktywnie współuczestniczyć w kształtowaniu rozwoju swoich pracowników. Oto ważne wskazówki.

Czy dietetyk to zawód medyczny?

Dietetyk udzielający porad edukacyjnych w opiece koordynowanej. Czy jest traktowany jako zawód medyczny?

Rola dietetyka nabrała większego znaczenia w kontekście profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych niezakaźnych. Ministerstwo Zdrowia włączyło dietetyka do systemu podstawowej opieki zdrowotnej, oferując pacjentom dostęp do bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Jakie są warunki wykonywania tego zawodu i czy można go klasyfikować jako zawód medyczny? Sprawdź.

psycholog

Psycholog chce zatrudnić lekarza psychiatrę. Czy musi założyć podmiot leczniczy?

Jak postąpić w sytuacji, gdy psycholog prowadzi działalność w formie spółki i nie jest wpisany do rejestru podmiotów leczniczych wykonujących działalność leczniczą. Chciałby zatrudnić prowadzącego własną praktykę lekarza psychiatrę na bazie umowy zlecenia lub umowy o współpracę. Czy powinien i czy może założyć podmiot leczniczy?

Zatrudnianie lekarzy

Umowa próbna z pracownikiem placówki medycznej w świetle nowych regulacji prawnych

Zmiany w Kodeksie pracy wprowadziły nowe limity w zakresie dopuszczalnego czasu trwania umów na okres próbny. Nie dopuszczają również możliwości zawarcia umowy próbnej przy takiej samej pracy po upływie trzech lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Poznaj szczegóły.

  Badanie lekarskie kierowców zawodowych w placówce medycznej

Badanie lekarskie kierowców zawodowych w placówce medycznej

Osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy w placówce medycznej musi mieć nie tylko właściwe kwalifikacje wynikające z przepisów ustawy o transporcie drogowym, lecz także dobry stan zdrowia, który umożliwi jej bezpieczne wykonywanie obowiązków. Kto ma kierować na badania lekarskie i psychologiczne pracownika oraz pokryć koszty tych badań?

czynniki chemiczne w środowisku pracy

Zagrożenia bhp: czynniki chemiczne w środowisku pracy w placówkach medycznych

Praca w placówkach medycznych wiąże się z wieloma zagrożeniami zawodowymi, co wynika z bardzo złożonego środowiska pracy. Należy zwrócić uwagę na czynniki szkodliwe dla zdrowia, czyli takie, których oddziaływanie na pracownika może prowadzić do powstania choroby zawodowej lub innego schorzenia związanego z wykonywaną pracą. Jak monitorować czynniki szkodliwe, dbając, aby ich stężenia i natężenia mieściły się w granicach wynikających z przepisów

Szkolenie

Urlop szkoleniowy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych dla pracowników podmiotu leczniczego

Obowiązkiem każdego pracodawcy, w tym podmiotów leczniczych, jest umożliwianie i ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Co się zmieniło w nowych przepisach Kodeksu pracy w tym zakresie?

mobbing

Mobbing w podmiocie leczniczym: co stanowią przepisy i jak walczyć z tym zjawiskiem

Zrozumienie zjawiska mobbingu, jego form i skutków jest kluczowe, aby mu zapobiegać i zwalczać. Poznaj definicje i rodzaje mobbingu, a także konsekwencje dla ofiary i pracodawcy. Dowiedz się, jak działają polskie przepisy w tym zakresie, włącznie z konkretnymi możliwościami dochodzenia odszkodowań.