Zakaz konkurencji

W jaki sposób można wprowadzić zakaz konkurencji w placówkach medycznych

Działalność medyczna i jej prowadzenie wiążą się obecnie z wieloma specjalnymi regulacjami prawnymi, które dotyczą prawie każdej sfery jej funkcjonowania. Z perspektywy placówek medycznych oraz pracowników w nich zatrudnionych, w tym lekarzy, pielęgniarek i całego personelu medycznego, istotnym problemem jest kwestia zakazu konkurencji i sposobu, w jaki może on zostać wprowadzony. Czym jest zakaz konkurencji i w jaki sposób placówki medyczne mogą go wprowadzać?

Umowa z lekarzem

Nowelizacja Kodeksu pracy: co się zmieniło w umowach o pracę na okres próbny

Po ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzono wiele zmian dotyczących umowy o pracę na okres próbny. Nowe przepisy mają na celu zapewnienie większej ochrony dla pracowników. Duża część personelu zatrudnionego w placówkach medycznych funkcjonuje na podstawie tego rodzaju zatrudnienia, a zatem należy wskazać na istotne modyfikacje, by pracodawca nie naraził się na zarzut nierespektowania przepisów prawa pracy.

czas trwania umowy zlecenia

Na jak długo można zawrzeć umowę zlecenia

Alternatywną opcją względem stosunku pracy jest możliwość zatrudniania pracobiorców na podstawie umów cywilnoprawnych, do których zaliczają się umowy zlecenia. Podmioty oferujące tego rodzaju umowy mają wątpliwości w zakresie dopuszczalnego czasu trwania takich umów. Sprawdź, czy istnieją jakieś ograniczenia w tym zakresie.

Rejestr czasu

Jak długo przechowywać wykaz godzin pracy na kontrakcie

Kontrakt jest dość powszechną formą umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych zawieraną z lekarzem czy pielęgniarką. Jak długo udzielający zamówienia jest zobowiązany przechowywać wykaz godzin lekarza lub pielęgniarki, zatrudnionych na podstawie kontraktu?

Praca zdalna

Ocena ryzyka pracowników zdalnych w placówce: co należy uwzględnić

W przeważającej części przypadków pracownicy zatrudnieni przez podmioty lecznicze wykonują pracę w placówkach medycznych. W stosunku do niektórych kategorii pracowników nie można jednak wykluczyć możliwości wykonywania pracy zdalnej. Należy jednak pamiętać, że możliwość powierzenia takiej pracy powinna być poprzedzona oceną ryzyka zawodowego. Sprawdź, co jest ważne podczas jej przeprowadzania.

ratownik medyczny

Urlop szkoleniowy dla ratownika medycznego: nowe zasady

Ratownicy medyczni mają prawo i obowiązek ciągłego doskonalenia swojej wiedzy i umiejętności. Jednocześnie, podmiot zatrudniający ratownika medycznego powinien mu ułatwić realizację obowiązku szkoleniowego. Od czerwca 2023 roku obowiązuje nowy przepis, który umożliwi ratownikom medycznym ubieganie się o 6 dni płatnego urlopu szkoleniowego w ciągu roku. Sprawdź!

Lekarz na kontrakcie

Co zyskasz, zatrudniając lekarzy na kontraktach

Podstawową cechą kontraktu medycznego jest to, że lekarz wykonujący czynności na podstawie takiej umowy, nie jest podporządkowany jako pracownik w ramach umowy o pracę. Kontrakt ma jednak swoje plusy i minusy zarówno z punktu widzenia lekarza świadczącego usługi na kontrakcie, jak i zarządzających placówką medyczną. Sprawdź, jakie.

osoby wykonujące zawody medyczne

Niektóre zawody medyczne – trwają prace nad ustawą

Nowe przepisy określą zadania i obowiązki osób wykonujących niektóre zawody medyczne, a także wymagania w zakresie szkoleń i kwalifikacji uzupełniających. Przepisy sprecyzują także procedury postępowania w przypadku niewłaściwego wykonywania zawodu medycznego. Dowiedz się więcej na temat ustawy dotyczącej niektórych zawodów medycznych.

BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy – co musisz zapewnić zleceniobiorcom

Przepisy nie wykluczają innych form zatrudnienia w placówkach medycznych, takich jak umowy cywilnoprawne. Jak realizować obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w takim przypadku?

choroby zawodowe pielęgniarek

Jak zgłaszać chorobę zawodową pielęgniarki

Obecnie placówki medyczne zatrudniają wiele pielęgniarek i lekarzy na kontraktach, które przez to mają kilka różnych miejsc pracy. Jak postąpić, gdy pielęgniarka kontraktowa zgłosi pracodawcy podejrzenie wystąpienia choroby zawodowej? Jak powinna przebiegać procedura zgłaszania i postępowania w takich przypadkach?